Okolí

Díky své poloze nedaleko Prahy, na řece Sázavě s řadou jezů a starých mlýnů a díky bohaté historii je hotel Týnec místem vyhledávaným návštěvníky nejen z nedaleké Prahy, ale z Čech i celé Evropy.

Kořeny osídlení Týnecka jsou doložené nejen archeologickými nálezy, ale zejména památkami z této doby - odkrytými základy přemyslovského paláce, zachovalou románskou rotundou z počátku 2. tisíciletí, gotickou věží a hradním dvoupodlažním objektem, dnes městským muzeem. Dříve zde stával Týnecký hrad, který patří k nejstarším českým stavebním památkám pevnostního charakteru. Rozsáhlý archeologický výzkum objevil nejen stavební dispozici původního románského hradu, ale i staré kostrové pohřebiště z 11. - 12. století. Dnes na jeho místě stojí zachovalá románská rotunda s gotickou hranolovou věží a na základech přemyslovského paláce novobarokní budova, která byla obnovena a dnes slouží jako městské muzeum.

Další významná památka v okolí je hrad Zbořený Kostelec. Stojí nedaleko Týnce nad Sázavou na pravém břehu Sázavy. Dnes je už jen mohutnou zříceninou hradu, který se původně nazýval Kostelec nad Sázavou. Byl založen jako královský majetek asi na počátku 14. století. První zpráva o něm je až z roku 1341 spojena se jménem Oldřicha z Valdeka. Hrad držel v zástavě asi od Jana Lucemburského. Karel IV. před r. 1356 Kostelec vykoupil, ale brzy jej opět zastavil. Za Václava IV. byl majitelem Kostelce Jan Sádlo ze Smilkova. V době největší slávy patřilo ke hradu 23 vesnic. V roce 1467 byl hrad dobyt a rozbořen králem Jiřím z Poděbrad.

Dnes je krásnou vyhlídkou do kraje na řeku Sázavu a okolí. Leží přímo na křižovatce největších cyklotras Posázavské cyklotrasy a trasy Greenways Praha – Wien a patří k velmi navštěvovaným turistickým cílům v regionu.

 

Lanové centrum Bisport - Týnec nad Sázavou

Poříčí nad Sázavou – dva románské kostely, směr Čerčany 5 km

Lešany - muzeum vojenské techniky - 5 km

Netvořice - muzeum týnecké kameniny, muzeum motorek - 7 km

Benešov u Prahy - 10 km Šimonova výstavní síň, expozice muzea, krytý bazén, zimní stadion

Konopiště - zámek – směr Benešov 9 km

Jemniště - zámek – směr Benešov, Vlašim 18 km

Vlašim - zámek, expozice okresního muzea - 28 km

Hrad Český Šternberk - 40 km

Jílové u Prahy - Regionální muzeum, dobývání zlata, Štola sv. Josefa - 13 km

Slapská přehrada - Nová Živohošť – směr Netvořice - 22 km

Měřín – aquapark - 18 km

Farma Favory v Benicích – projížďky na koních - 8 km

Modelářské letiště Nesvačily u Benešova - 17 km

Sportovní rybolov na řece Sázavě v místě

Sportovní rybolov na místních rybnících – Panský a Mlýnský rybník – fa Líšno a.s.

 

Více informací o turistických a sportovních možnostech regionu naleznete na www.posazavi.com